Diş Teli Tedavisi Nedir? Diş Teli Fiyatları 2021

Diş Teli

Diş teli tedavisi nedir? Diş teli takmak dişlerde ağrı yapar mı? Gelin hepsini size açıklayalım.

Genel tarifi ile çenedeki sorunları tespit eden ve bu sorunları tedavi eden uzmanlık dalına ortodonti denir. Ortodonti denilince akla gelen ilk tedavi yöntemlerinden biri de diş teli tedavisidir. Dişlerde yamukluk, çiğneme sorunu, çenenin kapanmaması gibi sorunlarda bir ortodondiste görünülmekte fayda vardır. Yukarıda bahsettiğimiz sorunlar genellikle bir ortodondistin uzmanlık alanına girmektedir.

Çoğu insan yamuk dişlerinin kendisini görsel açıdan rahatsız etmesinden kaynaklı olarak diş teli takmak istemektedir, özellikle yetişkin insanların diş teli tedavisi olma oranı gençlere göre kat kat fazladır ancak şunu söylemekte fayda var ki diş teli tedavisine ne kadar erken yaşta başlanırsa hasta için o kadar faydalı olacaktır. Diş teli tedavisinin süresi genellikle kişinin dişleri ve çenesinin gelişimiyle alakalı olarak değişmektedir.

Dolar kurunun sürekli değişmesi yüzünden diş teli fiyatları da sürekli güncellenmektedir. Diş teli tedavisinin fiyatları değişik faktörlere ve gideceğiniz doktorun uzmanlıklarına göre değişir. Hastanın genel hali, hastaya uygulanacak tedavi şekli, tedavinin ne kadar zaman alacağı gibi etkenler fiyat üzerinde önemli rol oynamaktadır. Sadece görsel açıdan değil , sağlıksal olarak da diş teli tedavisinin önemi çok büyüktür.

Çarpık dişlerin tedavisi amacıyla farklı diş teli uygulamaları yapılmaktadır. Hastaların en çok merak ettiği şeffaf diş teli,görünmez diş teli gibi tedavilerle hasta istenilen görüntüye kavuşur. Görünmez diş telleri genellikle insanların görsel açıdan garipsenecek bir değişikliğe uğramasını istemediği için sıklıkla tercih edilen diş teli çeşididir.Bu konu hakkında şunu da belirtmeliyiz ki görünmez diş teli tedavisi, metal tel tedavisine göre daha yavaş ilerlemektedir.

Diş Teli Tedavisi Nasıl Bir Süreçtir?

Diş teli tedavisi uzun süren, dikkat isteyen ve sabırlı olunması gereken bir süreçtir. Bu süreçte ortodontistin tüm önerileri dinlenmeli, tedavi sürecinde gerekli olan her şeye uyulmalıdır. Uyulmadığı takdirde tedavi sonucunda istenilen sonuca ulaşmak mümkün değildir. Diş telinin ilk takıldığı günlerde ağrı hissetmek normal olsa da devam eden ağrılarda doktora bildirmek gerekmektedir.

Diş teli tedavisi boyunca bazı yiyeceklerden uzak durmak sağlıklı olacaktır. Kuru yemiş, cips, elma, havuç gibi sert yiyeceklerin, lokum, sakız, çikolata gibi yapışkan yiyeceklerin yenilmemesi gerekir. Aynı zamanda takılan braketleri aşındıracağından kola gibi asitli içeceklerden de uzak durmak gerekir. Yiyecek tercihlerinin yumuşak, kolay parçalanabilen, sulu yiyeceklerden yana kullanılması ağız sağlığı ve tedavi süreci için olumlu olacaktır.

Diş teli kullanan kişilerin dışarıdan gelebilecek sert darbelere karşı ağız bölgesini korumaları, braketlerin kırılmasını önlemeleri gerekmektedir.

Diş Teli Nasıl Takılır?

Diş teli tedavisi olmak isteyen birçok kişinin genellikle en çok merak ettiği kısım diş telinin nasıl takıldığıdır. Gelin detaylıca size bu süreci anlatalım.Diş teli tedavisi olmaya karar verdiniz ve bir ortodondiste danıştınız,fiyatta da anlaştıktan sonra tedavi sürecine başlayabilirsiniz.

Tedavinin başında doktorunuz dişlerinizin ve çenenizin detaylıca fotoğraflarını çekecektir.Fotoğraf çekiminin ardından ağzınızın kalıbı alınarak diş teli tedavinizin başlangıcı yapılacaktır.Daha sonraki işlem olarak dişleriniz güzel bir şekilde temizlenecektir.Dişlerinizin üzerine braketlerin ağzınızdan hiçbir zaman çıkmaması için özel bir yapıştırıcı sürülecek ve braketleriniz takılacaktır.Bütün braketler ortodondistinizin ayarlamasıyla yerleştirildikten sonra tel , braketlerinize oturacak şekilde ayarlanarak , lastik yardımıyla birbirine tutturulacaktır. Bu işlemlerden sonra diş teli takım süreciniz bitecektir, en fazla yarım saat sürecek bu işlem canınızı neredeyse hiç acıtmayacaktır.

Diş teli yapıştırıcısı özel bir yapıştırıcıdır. Bu özel diş teli yapıştırıcıları mavi ışık ile sertleşme özelliğine sahiptir. Braketler dişlere yerleştirildikten sonra mavi dalga boyunda ışık programı yapılır. Bu program her bir dişin üstüne bir braket ileri şekilde yapılmaktadır.

 Hastalar diş teli taktırma prosedürleri ile alakalı detaylı endişelere kapılırlar. Bu endişelerden bir tanesi de diş teli takılması esnasında acı duyulup duyulmayacağıdır. Diş telinin takılması prosedürlerinde hasta rastgele bir acı ya da ağrı hissetmemektedir. Genellikle ilk 1 hafta dişlerde sızlamalar olabilir.

Diş teli takmak dişlere zarar verir mi?

 Diş telinin takılması ve tedavi sonucunda çıkarılması prosedürlerinde dişlerin zarar görüp görmeyeceği de hastaların endişelerinden biridir. Öncelik ile belirtmek lazım olur ki diş teli takma prosedürlerinde doğru ve kaliteli malzemeler kullanılması büyük ehemmiyet taşır. Bununla birlikte diş teli, doğru yöntemler ile uygulandığında dişlere hiçbir zarar vermez. Diş telinin bu kadar sık tercih edilmesinin en mühim nedeni de dişlerin natural yapısının bozulmamasıdır. Ancak; ilgi edilmesi gereken bir husus bulunmaktadır.

 Hastalar diş teli takıldıktan sonra yanlış kullanım yapabiliyorlar. Bunun neticesinde kırılmalar yaşanabilir. Bu halde yine takılması gerekir. Tekrarlayan kırılma ve onu izleyen yapıştırmalar dişlere zarar verebilir. Bu amaçla hastaların diş teli tüketimine ilgi etmeleri ve doktorların talimatlarına en uygun şekilde hareket etmeleri gerekir. Yine bu husus ile alakalı ilgi çeken nokta; tedavi boyunca diş fırçalama alışkanlığıdır.

Tedavi esnasında diş teli yüzünden yemek artıkları dişler arasında kalabilir.Bu nedenle hasta günlük diş fırçalamasını ihmal etmemelidir. Yetersiz diş fırçalama yüzünden braketlerin etrafında çürükler ortaya çıkabilir. Bu çürükler diş telleri yüzünden değil dişlerin yeteri kadar ve doğru bir şeklide fırçalanmamasından kaynaklanır. Diş teli takılan hastalara profesyonel olarak diş fırçalama eğitimi verilmektedir. Hasta bütün bu yönlendirmelere uyarak diş teli tedavisini problemsiz bir şekilde geçirir.

İnternetten Para Kazanma konusu hakkında ki yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Diş Teli Fiyatları

 Diş teli tedavisi ile alakalı olarak diş teli fiyatları da merak edilenler arasında. Diş teli fiyatları belli faktörlere göre değişebilmektedir. Söz gelimi; hastanın alt ya da üst çenesine uygulanabildiği gibi iki çeneye de uygulanabilmektedir. Dolayısıyla tek çenediş teli fiyatları ile iki çene diş teli fiyatları değişiklik göstermektedir. Bunun yanı sıra diş teli fiyatları 2021 senesi itibari ile de ücretlendirilmiştir. Diş teli fiyatları piyasadaki dalgalanmalardan etkilenmektedir.

Dolar kurunda yaşanan ani artışlar nedeniyle diş teli fiyatları 2021 senesi tarifelerinde yükselişler yaşanmıştır. Elbette, bütün bunlar göz önüne alınarak diş teli fiyatlarında aylık taksitlendirmeler yapılabilmektedir.

Şeffaf Diş Teli

 Geçmişte diş teli uygulamalarına bakıldığında diş teli tedavisinde dişlerin yüzeyine yapıştırılan metal braketler kullanılıyordu. Kullanılan metal braketler, dişleri istenilen seviyede düzeltiyor ve istenilen sonuca ulaştırıyordu. Ancak; estetik yönden hasta memnuniyeti sağlamak pek olası olmuyordu. Zira, diş teli tedavisi uzun soluklu bir tedavi. Hasta uzun bir zaman boyunca bu metal diş telini kullanmak halinde kalıyordu.

Görsel açıdan rahatsızlık veridiği için genellikle insanlar bu duruma çok olumlu yaklaşmıyordu. Şeffaf diş teli vasıtası ile hastalar hem tedavi oluyor hem de estetik bakımdan rahatsızlık duymuyorlar. Şeffaf diş teli türleri;

  • Lingual ortodonti
  •  Şeffaf plak
  •  Şeffaf braket

 Bu türler aralarında değişiklik göstermektedirler. Elbette, sarfedilen malzemeler, uygulanış şekilleri, tedavi süresi gibi pek çok noktada birbirlerinden ayrılırlar. Estetik endişe taşıyan hastalar yüzünden görünmez diş teli programı sık sık tercih edilmektedir. Görünmez diş telleri, metal tellere göre çok daha maliyetlidir.

 Diş Teli Nasıl Çıkarılır?

 Diş telleri, özel penslerin yardımı ile çıkarılmaktadır. Son derece rahat ve kolay bir prosedürle teller yerinden çıkarılır. Diş teli takılma prosedüründe bulunduğu gibi çıkarılma prosedüründe de hasta çok ağır bir acı duymaz.Diş telleri çıktıktan sonra dişlerin üstünde kalan yapıştırıcı artıkları temizlenir.

Kaynak : dentabraces.com

Yorum Yap